معرفی ورزش کراس فیت

ورزش کراس فیت یک برنامه تمرینی است که به منظور ایجاد آمادگی جسمانی بصورت عمومی و فراگیر طراحی شده است، و برای هر شرایط فیزیکی قابل اجرا میباشد.

ورزش کراسفیت دارای حرکات متنوع و با شدت بالا High-Intensity Functional Training-(HIFT ) بصورت کاربردی است و باعث ایجاد موجی از انقباضات از مرکز بدن تا اندام ها انجام می شود. تمرینات ورزش کراسفیت باعث بهبود در هر 16 مولفه ی تناسب اندام از جمله

  • استقامت قلبی-عروقی و تنفسی
  • استقامت و قدرت عضلانی
  • انعطاف پذیری
  • سرعت
  • هماهنگی
  • و چابکی

میشود.

فواید ورزش کراس فیت

تمرینات ورزش کراس فیت باعث میشود تا تمام سیستمهای انرژی (مسیر فسفاژن، مسیر گلیکولیتی و مسیر اکسیداتیو) را تحت تاثیر قرار دهد. فعالیت ورزشی کراسفیت توانسته است محبوبیت زیادی را در بین انواع فعالیت های ورزشی بدست آورده:

از جمله دلایل محبوبیت ورزش کراسفیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دسترسی آسان به برنامه های تمرینی ورزش کراسفیت
  • کوتاه بودن زمان اجرا حرکات ورزش کراسفیت و لذت بیشتر نسبت به تمرینات ورزشی سنتی مرسوم شده است
  • تمرینات ورزش کراسفیت بطور مداوم با انجام حرکات متنوع با شدت بالا همراه است.
  • تمام تمرینات ورزش کراسفیت مبتنی بر حرکات کاربردی است و این حرکات نشان دهنده جنبه های ژیمناستیک، پاورلیفتینگ، دویدن، قایقرانی و غیره می باشد.

شدت، برای حصول نتایج ضروری است و این قابل اندازه گیری می باشد، زیرا این کار توسط زمان و قدرت تقسیم می شود. شما می توانید فعالیت های بیشتری را درکمترین زمان انجام دهید و بالاترین بهره وری را داشته باشید و با تلاش شدیدتر همراه باشد.

بطور مداوم با بکارگیری یک رویکرد متنوع برای تمرین ورزش کراسفیت، حرکات کاربردی و شدید، منجر به افزایش چشمگیر تناسب اندام میشود. بطور کلی هدف تمرینات افزایش وسیع، عمومی و همه جانبه ی تناسب اندام با قابلیت اندازه گیری، مشاهده و نتایج قابل تکرار است.

در حالی که ورزش کراسفیت تناسب اندام جهانی را به چالش میکشد، همچنین ورزش کراسفیت برنامه برای مقیاس جهانی طراحی شده و آن را بدون هیچ تجربه‌ای مناسب برای هر فرد با هر محدوده سنی ممکن ساخته است.

تجویز تمرینات ورزش کراس فیت بطور مداوم در حال تغییر است، شدت بالا و حرکات کاربردی، تمرینات ورزش کراسفیت شامل حرکات همگانی است، که با موجی از انقباض ها انجام میشود.

ورزش کراس فیت چگونه است

ورزش کراسفیت شامل حرکات ترکیبی و چند مفصلی است، که بصورت طبیعی، موثر و کارا برای بدن و اهداف بیرونی است. همچنین ورزش کراسفیت دارای حرکات کاربردی، برای ظرفیت حمل بارهای سنگین که در مسافت های طولانی و با سرعت بالا انجام میشوند بسیار مهم هستند.

بطور خلاصه این سه ویژگی (بار، مسافت و سرعت) بطور منحصر به فردی باعث تولید حرکات کاربردی برای تولید قدرت بیشتر میشود. شدت به طور خاص به عنوان قدرت تعریف میشود، شدت یک متغیر مستقل است که غالبا با به حداکثر رساندن سازگاری مطلوب برای فعالیت ورزشی همراه است.

شناخت وسعت و عمق برنامه های محرک، تعیین کننده میزان گستردگی و عمق سازگاری آن است، این فعالیت ورزشی عملکردی است و شدت آن بطور مداوم در حال تغییر است.

ورزش کراسفیت یک برنامه قدرتمند و موثر است. این تنها یک برنامه ویژه تناسب اندام نیست، بلکه یک تلاش موثر برای بهینه سازی مهارت های فیزیکی در دامنه تناسب اندام است که باعث بوجود آمدن استقامت قلبی-عروقی و تنفسی، استقامت و قدرت عضلانی، انعطافپذیری، سرعت، هماهنگی عصبی-عضلانی، چابکی، تعادل و دقت می شود. تمرینات ورزش کراسفیت باعث تولید و بالارفتن تمام  فعالیت های جسمانی فرد می شود.