تاریخچه کراس فیت در ایران

کراسفیت در ایران زیر مجموعه فدراسیون وزنه‌برداری ایران جمهوری اسلامی است، اما از طرفی سازمان جهانی کراسفیت یک برند تجاری ثبت شده می باشد. تمامی باشگاه های رسمی کراسفیت یا به اصطلاح (باکس کراسفیت) تحت نظر این برند تجاری هستند؛ اما در راستا فعالیت انجمن کراسفیت جمهوری اسلامی ایران با سازمان جهانی کراسفیت هیچ ارتباط و هماهنگی رسمی و اداری وجود ندارد. همچنین مسابقات سالانه کراسفیت گیمز بر گرفته از مسابقات کراسفیت گیمز جهانی در ایران برگزار می شود اولین دوره مسابقات کشوری در اسفند 1396 در تهران و دومین دوره در اسفند 1397 در شهر یزد برگزار گردید.

کراس فیت رشته تمرینی در حال رشدی است که به صورت کاملا متنوع و غیر قابل پیش بینی از تمرینات عملکردی در شدت بالا استفاده می کند. این روش توسط گرگ گلسمن” (مربی با تجربه آمادگی جسمانی و ژیمناستیک در سال ۱۹۹۶ ایجاد شد و سرانجام سازمان کراس فیت توسط گلسمن و همسر وقت وی به نام لورن جنای” در سال ۲۰۰۰ به ثبت رسید.

در ابتدا گلسمن در باشگاه خود از برنامه های کراس فیت در قالب برنامه های تمرینی کوچک استفاده کرد و آنها را در سایت کراس فیت برای علاقه مندان منتشر کرد. این سایت هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهد و جامعه گسترده ای را به وجود آورده است. امروزه تعداد بسیار زیادی از ورزشکاران وابسته به سالن های کراس فیت در شش قاره به طور مستقل فعالیت می کنند.

هدف از این تمرینات، گسترده و فراگیر کردن آمادگی جسمانی و آماده کردن ورزشکاران برای مواجهه با هرگونه شرایط احتمالی و غیر منتظره بدنی است. علاوه بر این، برنامه های کراس فیت در تمرکز بر به حداکثر رساندن پاسخ های عصبی عضلانی، توسعه توان، تمرینات جانبی تمرینات پیوسته، حرکات عملکردی و توسعه استراتژی های موفق رژیم های غذایی منحصر به فرد هستند.

ورزش کراس فیت در ایران

در ایران در سال ۱۳۹۸ کمیته کراسفیت زیر نظر فدراسیون ورزش های همگانی فعالیت خود را اغاز کرد ریاست این کمیته به عهده جناب آقای سهراب آزاد میباشد (تا زمان تحریر این مقاله) در مدت این چند سال کراسفیت در ایران به کمک تلاش های شبانه روزی تیم تحت مدیریت رئیس انجمن کراسفیت ایران ( سهراب آزاد )رشد بسیار قابل توجهی داشته تا جای که بعد از چند سال از کمیته به انجمن تبدیل شد و تمام استان ها فعالیت خود را آغاز کردند. سپس در مورخ ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ وزارت ورزش و جوانان طی یک ابلاغیه رسمی موافقت خود را با حضور رشته کراس‌فیت در قالب انجمن به عنوان زیر مجموعه فدراسیون وزنه‌برداری اعلام کرد که رشته ورزشی کراس‌فیت از فدراسیون آمادگی جسمانی منتزع و در قالب انجمن کراس‌فیت به زیر مجموعه فدراسیون وزنه‌برداری ملحق گردد.

کراسفیت در ایران

کراس فیت در ایران

دوره مربیگری کراسفیت در ایران

در ایران دوره ی مربیگری کراسفیت فقط یکبار سال ۱۴۰۰ برگزار شده این دوره مربیگری زیر نظر فدراسیون بوده و با مربیگری سازمان کراسفیت متفاوت است ،مدرک مربیگری کراسفیت فقط در ایران رسمیت دارد.

دوره ی مربیگری کراسفیت که سازمان کراسفیت برگزار میکند در کشورهای دیگر به زبان انگلیسی و یا زبان کشور مورد نظر با هزینه هزار دلار در چهار سزح برگزار میشود بدای مطالعه بیشتر در مورد مربیگری سازمان به مقالات دیگر دنیای کراسفیت مراجعه کنید.

برای اخذ مدرک مربیگری کراسفیت در ایران باید ۱ دوره سمینار یک روزه کراسفیت که کاملا مطالب تئوری میباشد را بگذرانید سپس یک دوره کارگاه عملی که ۳ روزه میباشد را باید طی کنید سپس مدرک دروس تئوری مربیگری درجه ۳ از هر فدراسیونی که امکان پذیر است را دریافت کنید. سپس میتوانید در دوره های بعدی شرکت کنید برای اطلاع از دوره های بعدی عضو پیج ما و یا سایت دنیای کراسفیت باشید.

دوره داوری کراسفیت در ایران

دوره های داوری در ایران هم چندین بار برگزار شده همچنین مسابقات کشوری و استانی هر ساله در رده های سنی کودکان نوجوانان بزرگسالان و پیشکسوتان برگزار میشود. این مسابقات در بخش بانوان هم برگزار شده است.

انجمن کراسفیت ایران

انجمن کراسفیت ایران در سال ۱۴۰۱ پیرو نامه شماره ۱۶۲/۳/د مورخ ۲/۶/۱۴۰۱ و عطف به نامه شماره ۱۶۵۳۷/۴/د مورخ ۶/۶/۱۴۰۱ معاون محترم امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی و با استناد نامه شماره ۸۸۳/۱۰۰/ص/۱۴۰۱ مورخ ۳۰/۵/۱۴۰۱ مقام عالی وزارت مبنی بر تشکیل فدراسیون آمادگی جسمانی و صورت جلسه مورخ ۱۵/۵/۱۴۰۱ شورای صدور مجوز فعالیت در قالب فدراسیون از تاریخ ابلاغ این نامه، کمیته‌های ایروپامپ و حرکات اصلاحی تحت پوشش و نظارت فدراسیون آمادگی جسمانی و کمیته‌های ورزآرا، ‌حرکات آیینی و انجمن پیاده‌روی تحت نظر فدراسیون همگانی است.

به این ترتیب از تاریخ ابلاغ این نامه (هفتم شهریور ۱۴۰۱) انجمن‌ها، ‌ کمیته‌ها و گروه‌های فدراسیون آمادگی جسمانی شامل انجمن آمادگی جسمانی و گروه کلنتیکس، انجمن پیلاتس، انجمن یوگا، انجمن کار با دستگاه‌های آمادگی جسمانی و گروه‌های بادی بیلد و وسایل ارتعاشی، کتل بل و جیمستیک، انجمن ایروبیک و گروه کانگوجامپ، انجمن ورزش‌های در آب، کمیته تمرینات ورزشی کاربردی، ” کمیته کراس فیت“، کمیته کراس ترینیگ، کمیته کلیستنیکس، کمیته بادی بالانس، کمیته باراوسل، کمیته  فیوژن فیتنس، کمیته تمرینات معلق، کمیته دوچرخه ثابت و چرخ های سالنی، کمیته روش‌های تمرینی  EMS، کمیته آمادگی جسمانی پارسی، کمیته جامپینگ فیتنس، ‌ کمیته ایروپامپ و کمیته حرکات اصلاحی است.

بعد از این تصمیم کمیته کراسفیت ایرانبه زیر نظر فدراسیون ورزش های همگانی تا زمان تشکیل فدراسیون آمادگی جسمانی در آمد. کمیته کراسفیت ایران در فدراسیون ورزش های همگانی جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند که طی این مدت به “انجمن کراسفیت ایران” ارتقا پیدا کرده است.

رشته کراس فیت با موافقت وزیر ورزش (مورخ ۱۴۰۱/۰۷/۰۲)، از فدراسیون آمادگی جسمانی منتزع و در قالب انجمن به زیرمجموعه وزنه‌برداری الحاق شد. فدراسیون وزنه‌برداری نیز موظف شد که آیین‌نامه انجمن را تدوین و پس از تایید وزارت و تصویب مجمع عمومی فدراسیون، به اجرا بگذارد. این تصمیم با توجه به اختیارات حاصل از جزء ۱۱ بند الف ماده ۴ قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان و دستورالعمل اجرایی آن و با موافقیت مقام عالی وزارت اتخاذ شده است.

نحوه اخذ مدرک داوری و مربیگری کراسفیت

مدرک داوری کراسفیت در ایران هم همچون مدرک مربیگری فقط در داخل ایران رسمیت دارد و برای قضاوت مسابقات برون مرزی و یا ویدیو مسابقات انتخابی گیمز ( کراسفیت گیمز ) که ورزشکار باید یک مربی رسمی معرفی کند باید از سایت رسمی کراسفیت جهانی دوره را با هزینه دلار ه 10 دلار می باشد(در زمان نگارش این مقاله) سپری کرده و سپس مدرک رسمی داوری کراسفیت را به مدت یکسال دریافت کنئ برای سال بعدی باید این دوره را دوباره طی کند.

مدارک لازم برای داوری کراسفیت در ایران

  • ثبت نام در دوره یک روزه سمینار کراسفیت
  • دوره سه روز کارگاه کراسفیت
  •  گذراندن دروس تئوری مربیگری درجه ۳ کراسفیت

لازم به ذکر تمام موارد ذکر شده به صورت دوره ای از طریق وب سایت برگزاری دوره های مختلف فدراسیون ورزشهای همگانی جمهوری اسلامی ایران جهت ثبت نام علاقه مندان به ورزش کراسفیت اعلام و برگزار می گردد.

کلیه فعالیت های رسمی انجمن کراسفیت ایران زیر نظر فدراسیون ورزشهای همگانی بوده و با سازمان جهانی کراسفیت هیچ ارتباط و هماهنگی وجود ندارد دوره ها و مسابقات جدول زمانبندی مسابقات و همچنین دیگر رویدادها کامل جدا از هم طراحی و هدایت میشود.

شرایط اخذ مجوز باشگاه کراسفیت در ایران

شما برای فعالیت رشته ورزشی کراسفت در ایران باید مدرک مربیگری و داوری کراسفیت از فدراسیون ورزش های همگانی جمهوری اسلامی ایران را داشته باشید برای اخذ مجوز باشگاه کراسفیت مدرک سازمان کراسفیت قابل قبول نیست.

دوره مربیگری کراسفیت در ایران ۱ هفته میباشد که در این دوره اموزش اولیه و پایه ژیمناستیک اموزش اولیه و پایه وزنه برداری همچنین طراحی تمرین کراسفیت و اصول تمرین کراسفیت توضیح داده می شود سپس از متقاضیان یک ازمون در بخش تئوری و عملی گرفته میشود در حال حاضر ۱۵۰ مربی خانم و اقا در ایران مدرک رسمی مربیگری را اخذ کرده اند.

برای اطلاع از زمان برگزاری سمینار و کارگاه ها میتوانید از طریق پیج و یا بخش دوره و کارگاه های وب سایت دنیای کراسفیت و لینک زیر مطلع شوید.

دوره های کراس فیت در ایران

#کراسفیت_در_ایران #تاریخچه_کراسفیت #سهراب_آزاد #مربیگری_کراسفیت #دوره_کراسفیت #باشگاه_کراسفیت #وزنه_برداری #فدراسیون_وزنه_برداری